Norka w IRO, Norka w świecie

Norka w IRO, Norka w świecie

Jesienią ubiegłego roku mieliśmy zaszczyt zostać organizatorem egzaminów IRO dla  psów ratowniczych: klasy terenowej, gruzowiskowej oraz mantrailingowej. Relacjonowaliśmy na bieżąco rozwój wydarzeń i przebieg egzaminów, o czym możecie przeczytać TUTAJ:

Wciąż pozostał jeszcze jeden niesamowity sukces , którym nie mieliśmy dotąd okazji się pochwalić – tak sędzina Mirka Nečak skomentowała tamto wydarzenie:
    „I am proud and honoured to be a tiny little part in the story of the first (as far as I know) bloodhound who passed an IRO Mantrailing level A test with a grade of good.”
    Co pozwoliliśmy sobie przetłumaczyć:
    „Jestem dumna i zaszczycona, że mogę być małą częścią historii pierwszego (o ile wiem) bloodhounda, który zdał test IRO Mantrailing na poziomie A z oceną dobry.”
A tak sędzia Jaroslav Sedlak:
    „Mainly, she showed that bloodhound is not a breed, as she is little sorry tradition in our country, which is unable to fulfill the disciplines of obedience. Totally reliably, without the the slightest signs of fatigue, she fulfilled in two days, besides excellent trails and both obedience by two different referees at 87 and 88 points. So apperently she became the first representative of this breed in the world with RHMT test according to the current IPOR order.”
Co przetłumaczyliśmy:
    „Wszystkim pokazała, że bloodhound nie jest rasą, (>..), która nie jest w stanie spełnić się w dyscyplinie obedience. Rzetelnie, bez najmniejszych oznak zmęczenia, wykonała w dwa dni, doskonałe trasy przeszkód i posłuszeństwa u dwóch różnych sędziów z wynikami 87 i 88 punktów. Więc nawyraźniej tym samym została pierwszym przedstawicielem tej rasy na świecie z egzaminem RHMT według aktualnego regulaminu IPOR.”

Osobiście sprawdziliśmy wyniki wszystkich egzaminów, które odbyły się od 2019 roku, czyli roku, kiedy to pierwszego stycznia Mantrailing został wprowadzony jako dyscyplina do regulaminu IRO. Według zebranych przez nas informacji od tamtego czasu egzaminy z tej dyscypliny zostały zorganizowane w Argentynie , Hiszpanii , Belgii , Polsce, Turcji , Kanadzie  oraz Kolumbii . W klasie V (wstępnej) zgłoszono  27 psów, a 5 z nich ukończyło egzamin z sukcesem. Natomiast w klasie A zaprezentowały się 4 psy, z czego jako pierwsza i do tej pory jedyna, nasza STORATowa Norka zdała ten egzamin Tak więc jest nie tylko pierwszym bloodhoundem, ale również pierwszym psem, który ukończył taki egzamin z wynikiem pozytywnym.
Jest to ogromny sukces zarówno Norki jak i jej przewodniczki, Pani Marty Gutowskiej, którym chcemy jeszcze raz pogratulować i życzyć kolejnych sukcesów tworzących historię mantrailingu w Polsce i na świecie.
Każdego kto chciałby bliżej zapoznać się z historią Norki zapraszamy do zapoznania się z ARTYKUŁEM

Skontaktuj się z nami