M. Gutowska – Zasłużony dla Miasta Rzeszowa

M. Gutowska – Zasłużony dla Miasta Rzeszowa

W dniu 19.01.2023 w Filharmonii Podkarpackiej podczas Uroczystości 669-lecia lokacji Miasta Rzeszowa pani Marcie Gutowskiej, współzałożycielce i szefowej szkolenia psów STORAT został nadany tytuł Zasłużony dla Miasta Rzeszowa!
Linki do relacji z tego wydarzenia w mediach:

https://rzeszow.naszemiasto.pl/uroczystosc-669-lecia-lokacji-miasta-rzeszowa-w-filharmonii/ar/c13-9176679

https://korso24.pl/lista-galerii/tbXYp0RUdwVw8Z0eO4yD?rvUrl=rzeszow%2Furoczystosc-669-lecia-lokacji-miasta-rzeszowa-nadania-tytulow-i-wystepy-artystyczne-zdjecia-wideo%2FHuM4e7zsztE2aEsYeEdj

Marta Gutowska jest lekarzem weterynarii, członkiem rzeszowskiego Oddziału ZKwP od 1962 (Iegitymacja nr 7) – obecnie Honorowym Członkiem Związku Kynologicznego w Polsce, instruktorem szkolenia psów, międzynarodowym sędzią kynologicznym pracy psów towarzyszących i ratowniczych. Jest też jednym z założycieli Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT i również jego Członkiem Honorowym. Jako instruktor szkolenia psów pracowała w ZKwP O/Rzeszów, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym oraz do chwili obecnej w STORAT, współpracowała również z policją podkarpacką w zakresie oceny wyszkolenia psów służbowych.
Swoją wiedzę dotyczącą szkolenia psów zdobywała teoretycznie – poprzez poznawanie literatury kynologicznej i praktycznie – szkoląc swoje psy, uczestnicząc w kursach dla psów ratowniczych w Polsce, Austrii, Niemczech i Czechosłowacji, prowadząc kursy PT i PTT w rzeszowskim Oddziale ZKwP.
Była przewodniczką pierwszego w Polsce psa ratowniczego z certyfikatem psa lawinowego HONDA (1974 r. – Czechosłowacja) oraz katastrofowego BURA (1978 r. – Austria). Przez wiele lat szkoliła i pomagała szkolić psy pracujące w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Nie będąc nigdy myśliwym, wyszkoliła psa myśliwskiego, który zdobywał dyplomy I stopnia w konkursach polowych. W latach
80-tych XX w. była prekursorem szkolenia psów od wieku szczenięcego, co wówczas było ewenementem.
Wiedza dotycząca m. in. szkolenia psów myśliwskich została przez M. Gutowską wykorzystana do pracy z psami ratowniczymi. Metoda informacji przy pomocy bringsela o znalezionym w terenie człowieku, jest modyfikacją informacji o odnalezieniu zwierzyny na sfarbowanym tropie. Metoda ta była stosowana wcześniej do odnajdywania rannych na polu walki w czasie I wojny światowej.
Pierwszym w Polsce psem ratowniczym, pracującym tą metodą, była suka owczarka niemieckiego – BURAK, będąca własnością M. Gutowskiej. Prawie wszystkie następne psy ratownicze STORAT-u pracowały z wykorzystaniem tej metody. Nigdy nie ustając w szukaniu możliwości lepszego wykorzystania umiejętności psów, wprowadziła do szkolenia wiele nowych metod pracy z psami – szukanie z quada, skutera, pontonu. Obecnie pracuje z bloodhoundem NORKĄ, która jest pierwszym w Polsce i na świecie psem z zaliczonym międzynarodowym egzaminem IRO RH-MT klasy A.
Marta Gutowska, jako przewodnik psów ratowniczych, uczestniczyła na wezwanie policji w 314 akcjach poszukiwania osób zaginionych (dzieci, osób chorych i starych), w których zespoły STORAT odnalazły 43 osób (w tym jej psy – 13 osób).
Za swą działalność w kynologii otrzymała kolejno: brązową (1975 r.), srebrną (1977 r.) i złotą (1986 r.) odznakę ZKwP oraz odznakę 50-lecia ZKwP (1999 r.). Natomiast jej praca z psami ratowniczymi została uhonorowana Honorową Odznaką za Zasługi dla Ratownictwa Górskiego (2001 r.), Złotym Medalem za zasługi dla Policji (2006r.), wyróżnieniem „Sierżant Michał” od Podkarpackiej Policji za szczególne zasługi dla środowiska policyjnego województwa podkarpackiego oraz Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej (2009 r.).

Skontaktuj się z nami